Alumni News Articles

State and Territory finalists for the Australian of the Year Awards 2009 announced

7 November 2008

 
State and Territory finalists for Australian of the Year, Senior Australian of the Year, Young Australian of the Year and Australia's Local Hero awards were announced today.

There are four finalists in each award category in each State and Territory. Award recipients will be announced at State and Territory Australian of the Year Awards events to be held throughout November 2008.  All State and Territory award recipients will become finalists for the national awards, which will be announced on 25 January 2009.

Among the state and territory finalists for Australian of the Year are comedian Fiona O'Loughlin (NT), Indigenous leader Professor Michael Dodson AM (ACT), Olympic rower Scott Brennan (TAS), former cricketer and fundraiser Glenn McGrath AM (NSW) and Bonnie Babes Foundation founder Rachel Stanfield-Porter (VIC).

The Senior Australian of the Year state and territory finalists include chef Stephanie Alexander OAM (VIC), fistula surgery pioneer Dr Catherine Hamlin AC (NSW), outback adventurer Malcolm Douglas (WA), musician and fundraiser Ronnie Burns (VIC) and Australian Rules legend John Halbert MBE (SA).

State and territory finalists for Young Australian of the Year include aspiring astronaut Douglas Watts (NT), author Jack Heath (ACT), Paralympian Kurt Fearnley OAM (NSW) and Olympians Stephanie Rice (QLD) and Anna Meares OAM (QLD).

The Local Hero state and territory finalists include charity founder Father Joe Giacobbe (VIC), youth supporter Dr Harald Falge OAM(QLD) and young Muslim leader Chowdhury Sadaruddin (NT).

Ms Tam Johnston, Director of the Australian of the Year Awards, said the finalists were selected from more than 3,300 nominations received from across the nation.

"We've again been inundated with nominations from the public wanting to recognise their fellow Australians for inspirational achievements and contributions to our communities," said Ms Johnston.

"The state and territory finalists reflect the many different types of people who are admired and respected by Australians."

This year marks the 30th anniversary of the Commonwealth Bank's involvement with the Australian of the Year Awards.

For more information of the Australian of the Year Awards visit www.australianoftheyear.org.au.

Ends.

Finalist bios available on request or downloadable from here.

For further information or to arrange an interview please contact:
Nicole Browne, Media Opps     02 9954 7677   or    0414 673 762    or   nicole@mediaopps.com.au

AUSTRALIAN OF THE YEAR AWARDS 2009 - STATE & TERRITORY FINALISTS

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY

ACT AUSTRALIAN OF THE YEAR

Professor Michael Dodson AM - Indigenous leader
Professor Ross Garnaut AO - Economist & climate change expert
Liz O'Brien - Social justice campaigner (O'Connor)
Dennise Simpson - Crisis support manager (Narrabundah)

ACT SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR

Judith Clingan AM - Composer & music educator (Rivett)
Reverend Associate Professor Elizabeth MacKinlay AM - Anglican Priest (Latham)
Professor Peter Read - Academic & historian (Turner)
Jim Service AO - Philanthropic businessman (Forrest)

ACT YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR

Sid Chakrabarti - Youth leader (O'Connor)
Jack Heath - Science fiction author (O'Connor)
Sue Webeck - Voluntary community worker (Ainslie)
Andrew Welling - Anti-drugs campaigner (Nichols)

ACT LOCAL HERO

Dr John Buckingham - Breast cancer surgeon (Griffith)
Tim Gavel - Sports commentator (Ainslie)
Kelly Hayduk - Community worker (Giralang)
Elizabeth Steeper - Enthusiastic fundraiser (Farrer)

NEW SOUTH WALES

NSW AUSTRALIAN OF THE YEAR

Layne Beachley - Surfing legend
Professor Simon Chapman - Anti-tobacco campaigner (Sydney University)
Liz Ellis - Netball great
Glenn McGrath AM - Cricketer & fundraiser (Sutherland Shire)

NSW SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR

John Bell AM - Actor and director
June Dally-Watkins OAM - Businesswoman
Dr Catherine Hamlin AC - Fistula surgery pioneer (Wahroonga)
Lorraine Peeters - Stolen Generation supporter (Terranora)

NSW YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR

Craig Ashby (Gamilaroi) - Indigenous literacy campaigner (Summer Hill)
Daniel Clarke - Entrepreneur and mentor (Blakehurst)
Kurt Fearnley OAM - Paraylmpian (Bar Beach)
Mimi Zou - Community services volunteer (Campsie)

NSW LOCAL HERO

Susan Elder - Nurse & inventor (Westleigh)
John Harper - Mental health advocate (Stockinbingal)
Captain Paul Moulds - Homeless youth supporter (Bondi Junction)
Dr Jamal Rifi - Cultural leader (Belmore)

NORTHERN TERRITORY

NT AUSTRALIAN OF THE YEAR

Pam Harrison - Nurse & philanthropist
Will MacGregor - Youth support worker (Alice Springs)
Fiona O'Loughlin - Comedian & foster mother (Alice Springs)
Geoffrey Gurrumul Yunupingu - Indigenous singer/songwriter (Arnhem Land)

NT SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR

Coralyn Armstrong - Educator (Ramingining)
Julia Battison - Community worker (Palmerston)
Bryan & Kathy Massey - Dedicated community supporters
Max Tate - Solar power enthusiast (Tennant Creek)

NT YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR

Ngaree Ah Kit - Young indigenous leader (Karama)
Rachel Meldrum - Talented scientist (Brinkin)
Amy Robinson - Youth leader (Darwin)
Douglas Watts - Aspiring astronaut (Palmerston)

NT LOCAL HERO

Basma Ganalarritj - Carer (Elcho Island)
Dr T Mahendrarajah - Ophthalmic surgeon (Nakara)
Peter Mostran - Transport expert & race event leader (Alice Springs)
Chowdhury Sadaruddin - Muslim community leader (Gunn)

QUEENSLAND

QLD AUSTRALIAN OF THE YEAR

Tony Bower-Miles - Landmine clearer (Underwood)
Professor Ross Homel AO - Criminology expert (Indooroopilly)
Professor David Johnson - Leading nephrologist (Woolloongabba)
Bronwyn Sheehan - Literacy advocate (Lutwyche)

QLD SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR

Fred Hyde AM - Charity founder (Warrick)
Jean Illingworth - Revolutionary principal (Gordonvale)
Kenneth Leonard - Charitable leader (Rothwell)
Michael O'Neill - Jobs creator (Chapel Hill)

QLD YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR

Jonty Bush - Victim support worker (Lutwyche)
Anna Meares OAM - Cycling champion
Matthew Mitcham - Diving sensation
Stephanie Rice - Swimming champion

QLD LOCAL HERO

Dr Harald Falge OAM - Homeless support worker (Cairns)
Cyril Golding - Philanthropic businessman (Gladstone)
Dr James Morton - Autism centre founder (Mt Gravatt)
Elizabeth Plummer - Cancer campaigner (Cairns)

SOUTH AUSTRALIA

SA AUSTRALIAN OF THE YEAR

Professor Christopher Burrell AO - Virologist & festival director (Leahbrook)
Ivan Copley - Indigenous community worker (Athelstone)
Dr Damian Mead - Health clinic founder (Adelaide)
Dr C. Ross Philpot OAM - Infectious diseases specialist (Myrtle Bank)

SA SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR

John Halbert MBE - Australian Rules legend (Rose Park)
Shirley Hogben OAM - Community fundraiser (Largs North)
Raymond Jones - Fundraising cyclist (North Adelaide)
Antonio Romeo - Community-minded businessman (Torrensville)

SA YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR

Deng Chuor - Sudanese refugee
Matthew Cowdrey OAM - Swimming champion (Salisbury Heights)
Daniel Daw - Professional dancer (Mile End)
Eleanor Sobey - Cockatoo recovery program manager (Kangaroo Island)
 
SA LOCAL HERO

Robert Curtis - Volunteer carer (Holden Hill)
Frank England - Local philanthropist (Kingston)
Beverley Langley - Wildlife rescuer (Cherry Gardens)
Rito Paparella - Role model & mentor (Woodcroft)

TASMANIA

TASMANIA AUSTRALIAN OF THE YEAR

Bernadette Black - Writer & teenage mums supporter (Blackmans Bay)
Dr Scott Brennan - Rowing legend (Lindisfarne)
Peter Cundall AM - Gardening expert (Rosevears)
Sally Fletcher - Suicide prevention campaigner (Launceston)

TASMANIA SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR

Ronnie Burns - Respite centre founder (Devonport)
Aunty Phyllis Pitchford - Aboriginal Elder (Rocherlea)
Vlastislav Skvaril - Marathon runner (Burnie)
Bryn Warrick - Sea rescue volunteer (George Town)

TASMANIA YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR

Sam Cawthorn - Motivator (Launceston)
Katie Crane - Youth leader (Richmond)
Abyilene Dobson - Environmental advocate (Blackmans Bay)
Katarina Pakinga - Choirmaster & performer (Burnie)

TASMANIA LOCAL HERO

Mary Binks OAM - Homeless helper (Devonport)
John Layton Hodgetts OAM - Band leader (New Norfolk)
Gerald Kay - Pharmacist & fundraiser (Smithton)
Kim Schneiders - Arts champion (West Launceston)

VICTORIA

VICTORIA AUSTRALIAN OF THE YEAR

Dr Berhan Ahmed - African-Australian community leader (Mill Park)
Paul Briggs OAM - Indigenous leader (Shepparton)
Don Henry - Environmental campaigner (Carlton)
Rachel Stanfield-Porter - Charity founder (Canterbury)

VICTORIA SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR

Susan Alberti AO - Diabetes campaigner (Wheelers Hill)
Stephanie Alexander OAM - Chef & author (Hawthorn)
Don Burrows AO MBE - Jazz legend
Pat LaManna OAM - Entrepreneur & philanthropist (Balwyn)

VICTORIA YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR

Kelly Cartwright - Paralympic athlete (Belmont)
Leigh Mathews - Cambodian charity founder (Fairfield)
Ellen Sandell - Environmental advocate (Flemington)
Jing Zhang - Deaf community volunteer (Heidelberg)

VICTORIA LOCAL HERO

Dr Rhonda Galbally AO - Social justice advocate (Richmond)
Father Joe Giacobbe - Charity founder (Melbourne)
Craig Schepis - Homeless awareness campaigner (Ballarat)
Beverley Wall - Town hero (Woomelang)

WESTERN AUSTRALIA

WA AUSTRALIAN OF THE YEAR

Fred Chaney AO - Social justice campaigner (Claremont)
Dr Penny Flett - Geriatrics specialist (Osborne Park)
Professor Max Kamien - General practitioner (City Beach)
Ros Worthington OAM - Social philanthropist (Kewdale)

WA SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR

Patrick Dodson - Indigenous leader (Broome)
Malcolm Douglas - Outback adventurer (Cable Beach)
Peter Fitzpatrick AM - Business and community leader (North Perth)
John Schnaars - Indigenous war veterans' advocate (Bayswater)

WA YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR

Annabelle Coppin - Beef cattle producer (Port Hedland)
Sam Hill - World mountain biking champion
Tim Roberton - Humanitarian worker (Swanview)
David Wirrpanda - Indigenous footballer (Subiaco)

WA LOCAL HERO

Diane Annear - Women's supporter (South Perth)
Graeme Drew - Sea rescuer & educator (Bremer Bay)
Melissa Matheson - Community spirit (Jarrahdale)
Kerry Stanley - Charity rider (Bindoon)