Alumni News Articles

FINALISTS FOR STATE & TERRITORY AUSTRALIAN OF THE YEAR AWARDS 2013 ANNOUNCED

1 November 2012

The 132 finalists in the State & Territory level Australian of the Year Awards for 2013 include an adventure teacher, paediatrician, paralympian, submarine designer, global gardener, social change leader, meningococcal campaigners, cancer researcher, youth advocate and firefighter.

Four finalists have been selected in each award category - Australian of the Year, Senior Australian of the Year, Young Australian of the Year and Australia's Local Hero - for each State and Territory.

These remarkable Australians will be acknowledged at State and Territory presentation ceremonies held around the country throughout November. Here the award recipients for each category will be announced. Award recipients will become finalists for the national awards to be held on 25 January 2013 in Canberra.

Program Director at the National Australia Day Council, Ms Tam Johnston, said the wide variety of contributions and accomplishments of the finalists show the values that Australians hold in high esteem.

“These exceptional finalists have been selected from thousands of nominations submitted by the public in the search for the Australian of the Year Award recipients for 2013,” said Ms Johnston.
“They have made incredible contributions to their local community, Australia wide and throughout the world.
“From these remarkable finalists we will eventually find the national award recipients in January.”

The Commonwealth Bank has been the Major Sponsor of the Australian of the Year Awards for more than 30 years. Chief Executive Officer Ian Narev congratulated the state and territory finalists.

“On behalf of the Commonwealth Bank, I congratulate all State and Territory finalists in the 2013 Australian of the Year Awards. To emerge as a finalist from the thousands of nominated Australians is a great achievement. I wish you all the best of luck in the next stage of the program.” said Mr Narev.

Finalists for each State and Territory are:

NSW AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Professor Christine Bennett – Health campaigner (Greenwich)
Professor John Boyages – Breast cancer specialist (Cheltenham)
Ita Buttrose AO OBE – Media icon (Double Bay)
Gemma Sisia – African educator (Tanzania)

NSW SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Ron Allum – Submarine designer (Lilyfield)
Robyn Nevin AM – Actor and director
Professor Martin Silink AM – Paediatrician (East Killara)
Professor Alan Trounson – Scientist (Ashburton)

NSW YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALIST

Ryley Batt, 23 – Paralympian (Port Macquarie)
Dr Genevieve Nelson, 30 – Kokoda campaigner (Manly)
Tshibanda Ngoy, 28 – Writer and mentor (Figtree)
Corey Payne, 28 – Footballer and mentor (St Johns Park)

NSW LOCAL HERO FINALISTS

Dr Stephen Flecknoe-Brown – Doctor (Broken Hill)
Sarah Garnett – Footpath librarian (Newport Beach)
Dr Anita Heiss – Writer and educator (Matraville)
Shane Phillips – Indigenous leader (Redfern)
The NSW Awards will be announced in Sydney on Monday 26 November 2012 at the Museum of Contemporary Art.

VICTORIAN AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Victoria Anderson – Children‟s advocate (East Melbourne)
Dr Ian Holten – Plastic surgeon (Leopold)
Harold Mitchell AC – Businessman and philanthropist (South Melbourne)
Dr Ahmad Sarmast – Musician for peace (Narre Warren)

VICTORIAN SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Graham Atkinson – Land justice activist (Heidelberg Heights)
Dorothy Hamilton – Music teacher (Glen Iris)
Marilyn King – Employment activist (West Footscray)
Emeritus Professor T John Martin AO – Medical scientist (Kew)

VICTORIAN YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Hayley Bolding, 30 – Anti-poverty campaigner (Lakes Entrance)
Simon Griffiths, 30 – Social philanthropist (Fitzroy)
Kumari Middleton, 27 – Youth campaigner (Richmond)
Dr Linny Phuong, 30 – Community doctor (Armadale)

VICTORIAN LOCAL HERO FINALISTS

Pam Adams – Community volunteer (Wodonga)
Christine Reade – Community volunteer (North Warrandyte)
Dr Rita Seethaler – Musician (Taggerty)
Andrew Taylor – Scout leader (Fitzroy)

The Victorian Awards will be announced in Melbourne on Thursday 22 November 2012, at the Arts Centre Melbourne.

QUEENSLAND AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Lisa Gasteen AO – Opera singer (Corinda)
Professor Adèle Green AC – Cancer researcher (Toowong)
Anna Meares OAM – Olympic cyclist (Mile End)
Graeme Wood – Conservationist and philanthropist (Milton)

QUEENSLAND SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

John Curro AM MBE – Musical maestro (New Farm)
Aunty Joan Hendriks – Reconciliation advocate
Laurie Lawrence – Swimming coach (Currimbin)
Paul Stanley – Anti-violence campaigner (Thornlands)

QUEENSLAND YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Nicole Buttner, 23 – Humanitarian (Mundingburra)
Joshua Lang, 17 – Gift giver (Loganlea)
Sally Pearson, 26 – Olympic champion
Charles Thomas, 21 – Anti-bullying campaigner (Holland Park)

QUEENSLAND LOCAL HERO FINALISTS

Sergeant Dimitrios Bellos – Community champion (Calamvale)
Elizabeth Handley – Teacher (Charleville)
Clinton Stanley – Swimming champion (Cooroy)
Scott Stidston OAM – Disability campaigner (Ayr)

The Queensland Awards will be announced in Brisbane on Thursday 15th November 2012, at the Brisbane Convention & Exhibition Centre.

WESTERN AUSTRALIA’S AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Dr David Joske – Haematologist (Floreat)
Professor Kim Scott Writer (Coolbellup)
Professor Kadambot Siddique AM FTSE– Scientist and mentor (Applecross)
Kerry Stokes AC – Entrepreneur and philanthropist

WESTERN AUSTRALIA’S SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Beverley and John Lowe OAM – Community welfare leaders (Thornlie)
Anne Moore – Anti-violence campaigner (Hillman)
Professor Jennifer Searcy – Teacher (Nedlands)
Lorraine and Barry Young – Meningococcal campaigners (Southern River)

WESTERN AUSTRALIA’S YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Akram Azimi, 25 – Mentor (Marangaroo)
Holly Ransom, 22 – Social entrepreneur (Subiaco)
Lachlan Ritchie, 26 –Social change leader (Beaconsfield)
Michael Sheldrick, 24 –Polio campaigner (Kinross)

WESTERN AUSTRALIA’S LOCAL HERO FINALISTS

Glenn Baker – Children‟s champion (Ardross)
Wilma Bruce – Community volunteer (Maddington)
Caroline de Mori – Indigenous health advocate (West Perth)
Linda Watson – Women‟s advocate (Perth)

The Western Australia Awards will be announced in Perth on Saturday 24 November 2012, at the Government House Ballroom.

SOUTH AUSTRALIA’S AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Ray Creen – Ambulance chief (Lobethal)
Scott Neeson – Humanitarian (Cambodia)
Dr Gerry O‟Callaghan – Medical campaigner (Hyde Park)
Sonya Ryan – Cyber safety campaigner (Stirling)

SOUTH AUSTRALIA’S SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Michael Angelakis AM – Entrepreneurial businessman (Netherby)
Emeritus Professor Ian Maddocks AM – Palliative care specialist (Seacliff)
Ernest (Keith) Skillicorn AM – Medical missionary (Modbury)
Jock Statton OAM – Veterans‟ campaigner (Kangarilla)

SOUTH AUSTRALIA’S YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Rima Chahoud, 28 – Mental health activist (Bellevue Heights)
Rachel Dreyer, 27 – Cardiac researcher (Magill)
Vanessa Picker, 21 – Social campaigner (Adelaide)
Daniel Ryan, 24 – Youth ambassador (Clearview)

SOUTH AUSTRALIA’S LOCAL HERO FINALISTS

Brad Chilcott – Human rights campaigner (Brompton)
Anna Kemp – Women‟s advocate (Croydon)
Brenda McCulloch – Community cook (Hackham)
Christopher Roberts-Yates – Work skills instructor (Bridgewater)

The South Australian Awards will be announced in Adelaide on Tuesday 13 November 2012, at the Adelaide Oval.

TASMANIAN AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Professor Elizabeth Blackburn AC – Molecular scientist (San Francisco)
Andrew Hughes – Adventure teacher (Woodbridge)
Dr Jane Sargison – Engineer (Leslie Vale)
Dr Nitin Verma AM – Ophthalmologist (Northbridge)

TASMANIAN SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Josef Chromy OAM – Entrepreneurial businessman (Launceston)
Ivy Chung – Fresh food champion (Newtown)
Anna Crotty – Human rights champion (West Hobart)
Bruce French – Global gardener (Burnie)

TASMANIAN YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Holly Barnewall, 27 – Teacher (Whitemark)
Dr Catherine Blizzard, 29 – Neuroscientist (South Hobart)
Cait Clarke, 25 – Youth advocate (Railton)
Laura Sykes, 20 – Social justice campaigner (Sandy Bay)

TASMANIAN LOCAL HERO FINALISTS

Arthur Dobson – Polio campaigner (Legana)
Gwen Egg – Environmentalist (Dodges Ferry)
Diane Hayes – Community campaigner (Launceston)
William Sullivan – Firefighter (Triabunna)

The Tasmanian Awards will be announced at Meadowbank Estate, Hobart on Monday 19 November 2012.

ACT AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Dr Tom Calma AO – Social justice campaigner (Chapman)
Gordon Gregory OAM – Rural health advocate (Hughes)
Dr Ken Henry AC – Government advisor (Bungendore)
Libby Lloyd AM – Human rights activist (Griffith)

ACT SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Garth Mansfield OAM – Musician and mentor (Campbell)
Rhonda Obad OAM – Champion for the homeless (McKellar)
Dr Jim Peacock AC – Agricultural scientist (Deakin)
Milutin Stoilovic – Forensic scientist (Monash)

ACT YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Brad Carron-Arthur, 23 – Mental health campaigner (Duffy)
Casey Keed, 19 – Dancer and leader (Belconnen)
Julie McKay, 29 – Women‟s advocate (Ainslie)
Michael Sollis, 27 – Musician and mentor (Melba)

ACT LOCAL HERO FINALISTS

William Bashford – Indigenous mentor (Ngunnawal)
Peter Cursley – Neonatal care supporter (Farrer)
Patrick McCann – Football mentor (Kambah)
Francis Owusu – Dancer and mentor (Chisholm)

The ACT Awards will be announced in Canberra on Wednesday 21 November 2012, at the Hyatt Hotel Canberra.

NORTHERN TERRITORY AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Professor Alex Brown – Indigenous health campaigner (Alice Springs)
Mark Grose and Michael Hohnen – Indigenous talent mentors (Winnellie)
Dr Leonard Notaras AM – Trauma physician (Brinkin)
Paul Taylor – Heritage campaigner (Wyoming)

NORTHERN TERRITORY SENIOR AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

Dr David Gawler – Surgeon and teacher (Casuarina)
Dr Sadhana Mahajani – Community physician (Parap)
Dr Susan Sayers – Paediatrician and researcher (Nightcliff)
Jimmy Shu – Fresh food champion (Darwin)

NORTHERN TERRITORY YOUNG AUSTRALIAN OF THE YEAR FINALISTS

James Emery, 28 – Equality campaigner (Darwin)
Jessica Mauboy, 23 – Singer and actor
Evonne Thompson, 28 – Health worker and carer (Canteen Creek)
Matthew Turner, 26 – Nature guide (Alice Springs)

NORTHERN TERRITORY LOCAL HERO FINALISTS

Peter Fletcher – Youth campaigner (Katherine)
Jeffrey Lee AM – Heritage custodian (Jabiru)
Beverley Shuker – Community stalwart (Darwin River)
Scott and Penny Weily – Foster parents (Alice Springs)

The Northern Territory Awards will be announced in Darwin on Thursday 8 November 2012, at the Holiday Inn Darwin.

Download PDF (630.43 KB)

Subscribe to our Newsletter